12 Ocak 2010 Salı

YALIN SÖZ

YUNUS, BİR FUKARANIN ÖLÜMÜNDEN BAHSEDERKEN:

BİR GARİP ÖLMÜŞ DİYELER
ÜÇ GÜNDEN SONRA DUYALAR
SOĞUK SU İLE YUYALAR
ŞÖYLE GARİP BENCİLEYİN


DİYOR.ŞU BİRKAÇ MISRADA NE VAR? ŞU BİRKAÇ MISRADA NE YOK? BU KADAR ELEM DENİZİNİ BÖYLE BİR DAMLA GÖZYAŞI HALİNE SOKMAK İÇİN HERHANGİ BİR DİVAN ŞAİRİ KENDİ KALABALIK TERANESİNDE KİMBİLİR NE ÇOK ALAT VE EDEVAT ŞAKIRTILARIYLA KULAKLARIMIZI HIRPALAMAK MECBURİYETİNDE KALIRDI.

VE HANGİ BAKİ,HANGİ NEF'İ, EŞREFOĞLU'NUN ŞU TEŞBİHSİZ,İSTİARESİZ, ŞU YALNIZ KANAT KASLARINDAN GÜÇ ALMIŞ LİRİZMİNE KADAR YÜKSELEBİLMİŞTİR?

EŞREFOĞLU AL HABERİ
BAHÇE BİZİZ GÜL BİZDEDİR
CENNETTEKİ YEDİ IRMAK
COŞKUN AKAN SEL BİZDEDİR

EDEBİYAT-I CEDİDE ŞAİRLERİ BİR AHENK MESELESİ TUTTURMUŞLARDI.FİKRET'İN "HER VEZİN ŞİİRİN MEVZUUNA UYMALIDIR" NAZARİYESİNİ BİLİRSİNİZ.FİKRET BU VADİDE BİZE "YAĞMUR" VE "VERİN ZAVALLILARA" MANZUMELERİNİ ÖRNEK OLARAK GÖSTERMİŞTİR.LAKİN BEN TÜRKÇEDE BUNUN EN CANLI ÖRNEĞİNİ ANCAK EDEBİYAT KİTAPLARINA BİLE GİRMEMİŞ OLAN ŞU SADE HALK TÜRKÜSÜNDE BULUYORUM:

BAHÇEYE KURDUM ÇİFTE SALINCAK
YAR GELİP YAR GİDİP SALLANACAK.


BÜYÜK ÜSLUPÇU, BÜYÜK SANATKAR O ADAMDIR Kİ, KENDİ RUHUNU, BAŞKA RUHLAR ARASINA YOLLARKEN ONU, FABRİKASYON BİR ÜRÜN GİBİ KALIPLAR, KLİŞELER İÇİNE ALMAKTAN ÇEKİNİR. ONA KENDİ DALGALANIŞLARI VE KENDİ AKIŞLARIYLA TIPKI BİR PINARIN SUYU GİBİ KENDİ YOLUNU AÇARAK YÜRÜMEK İMKANI VERİR.


YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder